• 13005 Greenvile Avenue California, TX 70240

  • Call Us +56 (0) 012 345 6789

  • Mail Us info@gmail.com

HİZMETLER

İklimlendirme Sistemleri

Seranın projelendirildiği bölgedeki enerji kaynakları göz önünde tutularak iklimlendirme sistemleri oluşturulur. İklimlendirme sistemi; ısıtma, soğutma, nem, havalandırma, sirkülasyon, gölgelendirme ve suni aydınlatma sistemlerinin bir veya birkaçının bir arada kurgulayarak gerçekleştirilir. Isıtma sisteminde; yetiştirilecek bitkinin ısı ihtiyacı, seranın ısı iletkenlik katsayısı, kurulumun yapılacağı bölgedeki yıllık gece gündüz ısı değerleri incelenerek maksimum ısıtma yükü hesaplanarak kurgulanır. Soğutma sisteminde; soğutmanın ihtiyaç olduğu bölgelerde sera ortamını soğutmak için doğal havalandırma yapılır. Doğal havalandırmanın yetersiz olduğu yerlerde ek soğutma sistemleri kullanılarak projelendirilir. Soğutma Sistemleri (Evaporasyon); Fan-Ped sistemi: Sistemin çalışma prensibi dış ortam havasını eser miktarda suya sürtünerek oluşturduğu kimyasal reaksiyonla soğutma işlemidir. Böylece ozonun korunarak enerji tasarruflu bir soğutma sağlanır.
 
 
 
Sisleme Sistemi (Nemlendirme – Fog Sistemi); sera içindeki soğutma sistemlerine destek ve içerideki nemi dengeleme için kullanılır. Reverze ozmoz ünitesinden alınan suyun pülverizatörler aracılığı ile iç ortama püskürtülmesi sonucu sera içindeki nem dengelenir.
 
 
 
Sirkülasyon Fanları; sera içerinde ısının homojen dağılımını sağlamak amacıya sera içerisinde sirkülasyon fanları kullanılır. Bu fanlar düşük gürültülü ve enerji tasarrufludur.
 
 
 
 
Isıtma Sistemleri; FSE Agro Technology olarak ısıtma sistemleri konusunda birden fazla ısı kaynağı kullanabilir. Jeotermal, Kojeneratif, Kazanlı (Doğalgaz, Mazot, Kömür vs.) olmak üzere coğrafi şartlara uygun sistemler kullanılır.
 
Buffer Tank; genleşme kabı, yedek ısı kaynağı ve sistem aktivasyonu için kullanılır. Buffer tank sayesinde enerji kesilse bile 8 saat ısı kaynağı sağlanır.
 
 
CO2; bitkideki verim ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan modern sera sistemlerinden biridir. Bitkide %15 – 40 arası verim farkı oluşturabilir. Ayrıca ürünlerin kalitesini arttırarak ve raf ömrünü uzatarak özellikle ihracat yapan firmalara avantaj kazandırır. Sistem teknik anlamda atık baca gazları veya krayojenik sistemlerden temin edilir.
 
 
Havalandırma sistemleri; dış ortam sıcaklığının uygun olduğu dönemlerde sera içerisindeki oksijen-karbondioksit oranını dengelemek, sera içi ortam sıcaklığını düşürmek için doğal havalandırmaya ihtiyaç duyulur. Sisteme entegre olarak çalışan havalandırma sistemi anlık olarak aldığı parametreler ile otomatik olarak havalandırma sistemini devreye alır. Doğal havalandırmaya ihtiyacının karşılanmasından sonra sistem otomatik olarak havalandırma sistemini kapatır. 
 
 
 
 
Suni aydınlatma sistemi ( Growlight ); yetiştirilen bitkinin ihtiyacına göre seraya entegre edilir. Güneşli gün sayısının az olduğu bölgelerde veya günlük güneşlenme sürelerinin yetersiz olduğu yerlerde bitki gelişim sürecini hızlandırmak için suni aydınlatma yapılır.